MENU

COMENIUS

Comenius

Program " COMENIUS"

 

 

   Gimnazjum Sportowe Nr 17 w Warszawie

 

bierze udział  w programie Comenius  Wielostronne Projekty Partnerskie.

 

Tytuł projektu: "Young reporters".

 

Kraje partnerskie to: Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Słowacja, Bułgaria, Turcja.

 

     Biorąc udział w programie Comenius, nasza szkoła, a w tym nasi uczniowie zyskują:

     zwiększoną motywację do nauki języków obcych ( językiem projektu jest język angielski),

♦    pogłębianie własnej tożsamości narodowej i regionalnej oraz przynależności do wielkiej    rodziny europejskiej,

♦     aktywizacja uczniów,

♦     wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły,

♦     możliwość  wymiany doświadczeń.

 

     Program Comenius "Young Reporters" będzie realizowany w latach 2010/2012. Zadania do wykonania zostały rozpisane na poszczególne miesiące. Do tej pory zostały zrealizowane następujące zadania:

►   wrzesień - wykonanie tablicy poświęconej programowi Comenius, napisanie pocztówek (w języku ojczystym i angielskim) do szkół partnerskich i wysyłanie ich tradycyjną pocztą. Nasi uczniowie napisali około 200 pocztówek. Otrzymaliśmy piękne pocztówki z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Słowacji i Bułgarii. Nasi uczniowie oglądali je i czytali z wielkim zainteresowaniem. Poznawali język partnerów, porównując treść z tłumaczeniem angielskim.

 

      

 

►    październik - utworzenie strony internetowej przez partnera z Hiszpanii, umieszczanie na niej pierwszych wpisów i zdjęć dokumentujących realizację projektu, zrobienie wielkiej mapy Europy z zaznaczeniem państw partnerskich, przygotowanie wyjazdu dużej grupy uczniów i nauczycieli do Hiszpanii (Puente Genil)

 

     

 

     listopad - jednym z głównych zadań do zrealizowania w listopadzie była partnerska wizyta w Hiszpanii.                  W partnerskiej szkole w Puente Genil spotkali się wszyscy koordynatorzy projektu „Young Reporters”. Naszą szkołę reprezentowało 4 nauczycieli i 12 uczniów z klasy II A i II B gimnazjum. Dzięki wizycie w Hiszpanii mieliśmy możliwość poznania południa Hiszpanii – Andaluzji oraz przyjrzenia się warunkom nauki i pracy w szkole Compañía de María.    

Oto skrócony harmonogram naszej wizyty:

♦        3 listopada  –  podróż do Hiszpanii.

♦       4 listopada  – zwiedzanie partnerskiej szkoły w Puente Genil, prezentacje szkół i państw przygotowane przez uczniów z Polski, Włoch, Hiszpanii, koncert Flamenco przygotowany przez hiszpańskich uczniów, wizyta u burmistrza Puente Genil. Po południu narada nauczycieli – koordynatorów projektu, spotkanie uczniów – gości z Polski i Włoch z hiszpańskimi uczniami i ich rodzinami.

♦        5 listopada  wyjazd do Granady, zwiedzanie la Alhambry, obronnego zespołu pałacowego    ( XIII – XIV w ), znakomitego zabytku architektury arabskiej, wspólny posiłek w typowej hiszpańskiej restauracji, spacer zabytkowymi uliczkami w arabskiej dzielnicy Granady.

    

♦        6 listopada  –  wyjazd do Cordoby, która w latach 756 – 1031 była stolicą muzułmańskiego państwa kordobańskiego, zwiedzanie la Mezquita, wielkiego meczetu, jednego z najznakomitszych dzieł architektury islamu ( VIII – X w. , przebudowany XIV – XV w. ), wizyta u burmistrza Cordoby, która tak jak Warszawa, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r , po powrocie do Puente Genil koncert przygotowany przez absolwentów Compañía de María i wspólna zabawa.

♦       7 listopada  – wyjazd do Malagi, zwiedzanie renesansowej katedry ( XVI – XVIII w. ), muzeum Picassa, twierdzy la Alcazaba, krótki pobyt na wybrzeżu Costa del Sol.

♦        8 listopada  –  powrót do Warszawy.

 

     Nasz wyjazd umożliwił nam nie tylko poznanie naszych partnerów, ich szkół, wspaniałych zabytków kraju goszczącego, ale przede wszystkim doświadczenia niezwykłej gościnności Hiszpanów i ich wiary we wspólną Europę.

 

►  Listopad  był nie tylko miesiącem obfitującym w przeżycia związane z pierwszą mobilnością, ale również czasem na przygotowanie prezentacji poświęconej własnej szkole oraz poznaniu szkół partnerskich. Należało wspomnieć zarówno o kwestiach związanych ściśle z nauką, jak również o zajęciach dodatkowych, świętach i innych ważnych wydarzeniach z życia szkoły. Prezentacje większości szkół partnerskich dostępne są na stronie projektu „Young Reporters”. Placówkę  hiszpańskiego partnera nasi uczniowie mogli poznać również zapoznając się z materiałami umieszczonymi na naszej tablicy Comenius na pierwszym piętrze.

   grudzień  - był całkowicie poświęcony obchodom Świąt Bożego Narodzenia. Na początku miesiąca napisaliśmy ponad 250 kart z życzeniami świątecznymi i noworocznymi do naszych partnerów. Kartki zostały napisane w dwóch językach: ojczystym i angielskim. Kartki, które otrzymaliśmy czytaliśmy na lekcjach języka angielskiego i hiszpańskiego, a nieliczne mogliśmy obejrzeć na tablicy samorządu.

Kolejnym zadaniem do zrealizowania było nagranie kolędy „Cicha Noc” w języku ojczystym. Dla nas to zadanie okazało się trudne do wykonania, z względu na to, że uczniowie utalentowani artystycznie przygotowywali przedstawienie z okazji 40 rocznicy powstania szkoły. Wspomógł nas jednak dzielnie uczeń z klasy 5a – Janek, który mimo pracy włożonej w przygotowanie szkolnego przedstawienia, znalazł czas i silę na piękne zaśpiewanie kolędy.

            Innym zadaniem do wykonania było zapoznanie naszych partnerów ze świątecznymi dekoracjami w naszym mieście i w naszej szkole. Dwie uczennice z klasy II A przygotowały materiały umożliwiające wykonanie tego zadania. Julia zrobiła piękne zdjęcia udekorowanej świątecznie stolicy, a Sylwia świątecznym dekoracjom w naszej szkole.

            Na początku grudnia wymienialiśmy się świątecznymi przepisami. Podawaliśmy tylko przepisy na potrawy łatwe do wykonania i przede wszystkim możliwe do zrealizowania ze względu na dostępność składników. Na tym jednak nie poprzestaliśmy. Klasa II B przygotowując  klasową wigilię wykorzystała przepisy otrzymane od naszych partnerów i dzięki swoim talentom kulinarnym umożliwiła nam degustację tak wielu potraw świątecznych, które mogliśmy poznać realizując nasz projekt. Potrawy degustował również Pan Dyrektor i Pani Wychowawczyni klasy II B.

 

    

 

►   9 grudnia  - świętowaliśmy 40 rocznicę powstania naszej szkoły. Z tej okazji grupa Comenius przygotowała wystawę "Hiszpania w obiektywie" , którą podziwiała między innymi przedstawicielka Ambasady Hiszpanii w Polsce – pani Carmen Gomez. Dziękujemy uczennicom klasy II A: Dorocie i Sylwii za przygotowanie zdjęć.

 

 

       Styczeń 2011został przeznaczony na przygotowanie zdjęć i filmów poświęconych  miastom, które reprezentujemy. Jest to okazja do przypomnienia wszystkim nazw miast, z których pochodzą nasi partnerzy.

 • Hiszpania – Puente Genil
 • Bułgaria – Dobrich
 • Włochy – Santeramo in Colle ( Bari )
 • Słowacja – Senec
 • Turcja – Hatay
 • Wielka Brytania – Leicester

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, filmów, prezentacji na stronie projektu “Young Reporters”. Wystarczy kliknąć na link znajdujący się poniżej. Niektórzy partnerzy byli punktualni  i wykonali zadanie w styczniu, dlatego po wejściu na stronę projektu należy kliknąć enero      ( w jęz. hiszpańskim słowo to oznacza styczeń ), inni umieścili swoje projekty w lutym, klikamy więc febrero. Nasza szkoła wykonała to zadanie w styczniu, zatem znajdziemy nasz materiał pod hasłem enero.

             Zdjęcia przygotowały uczennice z klasy IIA: Julia i Paulina, które od września wspierają nas swoją pomocą w realizacji projektu, a także uczennica z klasy IA Laura, która po raz pierwszy wzbogaciła ten projekt swoimi fotografiami. Po raz pierwszy jako fotografowie wystąpili młodzi reporterzy z klasy IIB: Łukasz i Marek. Było to kolejne przedsięwzięcie chłopców zakończone sukcesem. Wcześniej poznaliśmy ich talenty kulinarne, gdy na wigilię przygotowali potrawy według przepisów naszych zagranicznych partnerów.

                 W styczniu ukazał się w ENLACE ( e-biuletyn wydawany przez Ambasadę Hiszpanii ) artykuł poświęcony obchodom 40 – lecia naszej szkoły. Zawdzięczamy to występowi ucznia z klasy IIB Maćka, który wykonał w języku hiszpańskim Canción del Mariachi przy akompaniamencie ucznia z klasy IA Mikołaja, a także popisom tanecznym dziewcząt z gimnazjum starającym się przybliżyć widowni andaluzyjski taniec FLAMENCO.

     

Oto jedno ze zdjęć umieszczonych w artykule w Enlace

 

Dok1.pdf

 

      Luty 2011 - Na luty 2011 została zaplanowana partnerska wizyta w Wielkiej Brytanii. Grupa naszych nauczycieli, wraz z panem dyrektorem, odwiedziła partnerską szkołę Sacred Heart Catholic School  w Leicester. Miasto to leży w regionie East Midlands i jest jednym z najstarszych miast w Anglii. Zostało założone przez Rzymian, obecnie jest ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Leicestershire. Miasto jest bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym, tacy też są uczniowie z naszej partnerskiej szkoły. Wśród nich jest wielu uczniów polskich, ponieważ Leicester to drugie po Londynie miasto pod względem liczby przebywających tam Polaków.

               Polscy uczniowie otrzymali podarowane przez naszą bibliotekę książeczki i czasopisma. Niestety nie wszystkie polskie dzieci potrafią czytać w swoim języku ojczystym, ale w mowie posługują się doskonałą polszczyzną.

                Wybrani uczniowie oprowadzili nas po szkole, a wszyscy przygotowali specjalny apel, na którym opowiedzieli nam o krajach partnerskich w bardzo oryginalny sposób. Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni.

               Chcielibyśmy pokazać wam waszych brytyjskich kolegów na zdjęciach, ale prawo brytyjskie jest tak restrykcyjne, że na to nie pozwala. Z tego samego powodu w kąciku Comeniusa przeważają fotografie bez uczniów. Mogliśmy fotografować niewielu uczniów biorących udział w naszym projekcie. Może niektórych poznacie osobiście, gdy przyjadą w październiku do Polski.

 

         Marzec 2011- to miesiąc, w którym wszystkie szkoły partnerskie pracowały nad prezentacją poświęconą sportom chętnie uprawianym w danym kraju i sylwetkom sportowców, którzy odnieśli znaczne sukcesy w swojej dziedzinie.

                  Wydawało się, że nasi uczniowie, którzy trenują koszykówkę i piłkę ręczną dostarczą nam wiele ciekawych projektów mogących przyćmić prace ich kolegów i koleżanek z krajów partnerskich, którzy nie uczęszczają do szkół sportowych.

                   Projektem zainteresowali się  uczniowie z klasy III A gimnazjum. Dziękujemy: Adrianowi, Fryderykowi i Jakubowi za przygotowaną pracę.

                   Szczególnie chcemy wyróżnić Maćka i Kamila z klasy II B gimnazjum za oryginalne podejście do wyżej wymienionego zadania. Chłopcy przeprowadzili wywiad z kolegami ze swojej klasy, którzy odnoszą znaczne sukcesy sportowe w swojej grupie wiekowej. Młodzi sportowcy: Janek i Olek wyczerpująco odpowiadali na zadawane pytania oraz udostępnili swoje trofea sportowe. Wywiad został nagrany w języku projektu – języku angielskim.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia nagranego wywiadu. Wystarczy wpisać adres: http://comeniusyoungreporters.blogspot.com

                 W marcu rozpoczęła się również kolejna mobilność. Tym razem partnerzy spotkali się we Włoszech w Santeramo, miasteczku położonym w pobliżu Bari. Naszą szkołę reprezentowało czterech nauczycieli. Uczniowie z partnerskiej szkoły SCUOLA SECONDARIA DI PRIMO GRADO ”SAN GIOVANNI BOSCO” przygotowali dla nas wspaniały koncert w wykonaniu szkolnej orkiestry oraz przedstawienie „ Romeo i Julia”, oprowadzali nas po swojej szkole oraz pokazali nam swój kącik Comeniusa.

               Włochy zachwyciły wszystkich swoimi zabytkami, roślinnością rozkwitającą wiosną  i wspaniałą kuchnią. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących pobyt we Włoszech. Wystarczy kliknąć na link podany powyżej.

 

        

 

      Kwiecień 2011 -   nasi uczniowie i uczniowie ze szkół partnerskich pracowali nad prezentacją ukazującą nasze regiony. Uczniowie z naszego gimnazjum zasięgali fachowej pomocy pani Bożeny Stadnickiej. Powstało wiele ciekawych prezentacji pokazujących Mazowsze i jego zabytki, ale z powodów technicznych nie wszystkie nadawały się do umieszczenia na stronie projektu. Najlepsze prezentacje zostały wykonane przez następujących uczniów: Marysię z klasy II A, Maćka z klasy II B oraz Marka, Oskara i Łukasza z klasy II B. Oczywiście wszystkie prezentacje musiały być przetłumaczone na język angielski.

 

      Maj 2011   -  był miesiącem, w którym trzeba było wykonać tylko jedno zadanie, ale bardzo trudne. Należało nagrać film, ukazujący uczniów tańczących jeden z tańców regionalnych lub narodowych. Niestety nie znaleźliśmy odważnych gimnazjalistów i zadanie to wykonaliśmy tylko dzięki pomocy uczniom ze szkoły podstawowej. Nasi młodsi uczniowie pomogli nam nie pierwszy już raz w wykonaniu zadania – w naszej szkole rosną naprawdę odpowiedzialni młodzi ludzie. Dziewczęta z klasy 5s pod kierunkiem pani Katarzyny Paciorek pięknie zatańczyły… Jaki taniec? Zapraszamy na stronę Comeniusa, jeśli chcecie sprawdzić.

             Przy okazji warto obejrzeć dwa tańce w wykonaniu waszych hiszpańskich koleżanek.

 

       Czerwiecj 2011 -  ostatnie zadanie w roku szkolnym 2010/2011 ma związek z nadchodzącym latem. Słońce świeci coraz dłużej, każdego dnia robi się cieplej, pojawiają się typowe dla lata owoce i warzywa, zmienia się nasz jadłospis.

Przygotowanie książki kucharskiej z przepisami dań typowo letnich dla danego kraju – to właśnie zadanie na czerwiec.

Oto strona tytułowa naszej ksiązki.

                                                                                                rysunek.docx

       Wrzesień 2011 -   Wraz z powrotem do szkoły powróciliśmy do realizowanego projektu „Young Reporters”.

             Wrzesień upłynął na wykonaniu zadania „Summer holidays”. Można je było zrealizować na wiele sposobów: pisząc pocztówkę z wakacji, opisując swoje najbardziej udane wakacje lub przygotowując album zawierający zdjęcia z odbytych podróży.

             Powyższe zadanie wykonali chętni uczniowie z gimnazjum i klas szóstych szkoły podstawowej. Wszystkie prace zostały podzielone i przekazane szkołom partnerskim. My również otrzymaliśmy prace przekazane nam przez współpracujące z nami szkoły.

            Innym ważnym wydarzeniem było rozpoczęcie pracy w naszej szkole przez panią Larę Delgado Alonso, asystentkę z Hiszpanii. Pani Lara będzie uczestniczyła w lekcjach języka hiszpańskiego we wszystkich klasach gimnazjalnych raz w tygodniu, zaprasza wszystkich zainteresowanych na zajęcia dodatkowe we wtorki oraz prowadzi lekcje języka hiszpańskiego dla chętnych nauczycieli.

            Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź kiedy możesz przyjść i pogłębić znajomość języka hiszpańskiego.

   

  TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ SZKOLNYCH                                              

ASYSTENTKI – PANI LARY DELGADO ALONSO

Przedmiot nauczany – język hiszpański

 

 

godzina

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

8:00-8:45

 

 

 

IIA - chłopcy

 

8:55- 9:40

 

 

IB - chłopcy

 

 

9:50-10:35

 

 

IIIA - dziewczęta

 

 

10:45-11:30

 

zajęcia dla nauczycieli

IIIA - chłopcy

IIB - dziewczęta

 

11:40-12:25

 

IIA - dziewczęta

IA  - całość

 

 

12:45-13:30

 

 

IIIB - całość

 

 

13:40-14:25

 

IIB - chłopcy

 

 

 

14:35-15:20

 

IB -dziewczęta

 

 

zajęcia dla nauczycieli

15:25-16:10

 

zajęcia dla uczniów SP

 

nauczanie indywidualne

 

16:15-17:00

 

zajęcia dla uczniów gimnazjum

 

 

 

 

                

http://www.comeniusyoungreporters.blogspot.com

 

  Październik 2011 -    Październik obfitował w różne wydarzenia związane z realizacją projektu Comenius.

              Przez pierwszą połowę miesiąca uczniowie uczestniczyli w próbach przedstawienia przygotowywanego na 14 października, który w naszej szkole został nazwany Europejskim Dniem Edukacji. Tego dnia odwiedzili nas goście z partnerskich szkół z  Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Bułgarii i Słowacji. Przedstawienie „Unusual travel” swoją treścią nawiązywało do motywów często kojarzących się nam z wyżej wymienionymi państwami.

              Po przedstawieniu goście zostali oprowadzeni po szkole przez delegacje uczniów, którzy pełnili rolę przewodników. Dzień w naszej szkole został zakończony słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez naszych uczniów.

             13 października nasi goście wraz z naszymi uczniami i nauczycielami uczestniczyli w wycieczce po Warszawie, a 15 października zwiedzali Kraków i Wieliczkę.

             Wyjeżdżając dziękowali za miłe i pełne pozytywnych wrażeń chwile spędzone w naszym kraju. Podziękowania skierowane są do Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wszystkich uczniów, którzy włączyli się do uświetnienia pobytu w Polsce naszych zagranicznych partnerów.

             Druga połowa miesiąca to realizacja zadania na październik – przygotowanie plakatu, który ukazuje symbole narodowe partnerskich państw. Zwycięską klasą okazała się I A gimnazjum, która wykonała najlepszy plakat  i udało się jej dokończyć pracę w wyznaczonym terminie.

            Drugie miejsce zajęła klasa I B gimnazjum. Gratulujemy zwycięzcom!               

 

  

 Listopad 2011  -  Temat pracy na listopad to” Halloween and/or All Saints’ Day”. Dzięki pracom pisemnym i zdjęciom wykonanym przez poszczególnych partnerów uczniowie i pracownicy współpracujących szkół mogą porównać tradycje i zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych i Halloween  w poszczególnych państwach europejskich.

             Pisząc o obchodach Dnia Wszystkich Świętych w Polsce nie sposób nie wspomnieć o warszawskim cmentarzu Powązki.  Piękną ilustrację dla naszego tekstu stanowią zdjęcia wykonane przez uczennicę klasy III A – Julię Sienkiewicz. Niektóre z nich można zobaczyć na blogu Comeniusa.

             Z okazji Halloween odbył się w naszej szkole konkurs na najlepszy kostium. Zwycięzcami zostali: Ida Dymecka z klasy II B i Maksym Walczak z klasy III A. Na stronie Comeniusa umieściliśmy kilka zdjęć dokumentujących ten dzień.

 

 

 

   Grudzień 2011  - Grudzień upłynął na wykonywaniu zadań związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.          Najtrudniejszym z nich było nagranie kolędy w swoim języku narodowym.

                    Zadanie to pomógł nam wykonać pan Jerzy Muczyński, nauczyciel muzyki w naszej szkole.

                   Nasi uczniowie wykonywali również karty świąteczne, które zostały wysłane do partnerskich szkół. Ich pracę nadzorowała pani Iwona Ślubowska.

              Uczniowie gimnazjum wzięli również udział w konkursie na najciekawszą pracę w języku angielskim pod tytułem” Why do I like Christmas?”

               Praca, w której najlepiej została oddana atmosfera tych świąt została napisana przez uczennicę klasy III A, Karolinę Kehl. Pracę Karoliny można przeczytać na blogu Comeniusa. 

 

 

    ► Styczeń 2012  -  Pierwsza połowa stycznia w tym roku upłynęła w naszej szkole pod hasłem wystawiania ocen za I półrocze, a druga  ferii zimowych. Tak naprawdę zabrakło nam czasu na realizację zadania na ten miesiąc, a nie było ono łatwe – „Przemysł lokalny”.

                     Pomoc nauczycielska okazała się niezbędna i dzięki niej zadanie zostało zrealizowane. Okazało się, że pierwszym skojarzeniem związanym z powyższym tematem jest Fabryka Czekolady Wedel. 

                    Wejdź na stronę projektu, żeby dowiedzieć się jak rozwija się przemysł lokalny u naszych partnerów.

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 152 im. Marii Dąbrowskiej w Warszawie
  02-398 Warszawa
  ul. Powstańców Wielkopolskich 4
 • 22 822 66 08
  22 659 13 81

  fax: 22 824 51 34

Galeria zdjęć

webmaster @katarzyna paciorek

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane