• Listopad 2010

listopad - jednym z głównych zadań do zrealizowania w listopadzie była partnerska wizyta w Hiszpanii. W partnerskiej szkole w Puente Genil spotkali się wszyscy koordynatorzy projektu „Young Reporters”. Naszą szkołę reprezentowało 4 nauczycieli i 12 uczniów z klasy II A i II B gimnazjum. Dzięki wizycie w Hiszpanii mieliśmy możliwość poznania południa Hiszpanii – Andaluzji oraz przyjrzenia się warunkom nauki i pracy w szkole Compañía de María.

Oto skrócony harmonogram naszej wizyty:

♦        3 listopada  –  podróż do Hiszpanii.

♦       4 listopada  – zwiedzanie partnerskiej szkoły w Puente Genil, prezentacje szkół i państw przygotowane przez uczniów z Polski, Włoch, Hiszpanii, koncert Flamenco przygotowany przez hiszpańskich uczniów, wizyta u burmistrza Puente Genil. Po południu narada nauczycieli – koordynatorów projektu, spotkanie uczniów – gości z Polski i Włoch z hiszpańskimi uczniami i ich rodzinami.

♦        5 listopada  – wyjazd do Granady, zwiedzanie la Alhambry, obronnego zespołu pałacowego    ( XIII – XIV w ), znakomitego zabytku architektury arabskiej, wspólny posiłek w typowej hiszpańskiej restauracji, spacer zabytkowymi uliczkami w arabskiej dzielnicy Granady.

♦        6 listopada  –  wyjazd do Cordoby, która w latach 756 – 1031 była stolicą muzułmańskiego państwa kordobańskiego, zwiedzanie la Mezquita, wielkiego meczetu, jednego z najznakomitszych dzieł architektury islamu ( VIII – X w. , przebudowany XIV – XV w. ), wizyta u burmistrza Cordoby, która tak jak Warszawa, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r , po powrocie do Puente Genil koncert przygotowany przez absolwentów Compañía de María i wspólna zabawa.

♦       7 listopada  – wyjazd do Malagi, zwiedzanie renesansowej katedry ( XVI – XVIII w. ), muzeum Picassa, twierdzy la Alcazaba, krótki pobyt na wybrzeżu Costa del Sol.

♦        8 listopada  –  powrót do Warszawy.

Nasz wyjazd umożliwił nam nie tylko poznanie naszych partnerów, ich szkół, wspaniałych zabytków kraju goszczącego, ale przede wszystkim doświadczenia niezwykłej gościnności Hiszpanów i ich wiary we wspólną Europę.

►  Listopad  był nie tylko miesiącem obfitującym w przeżycia związane z pierwszą mobilnością, ale również czasem na przygotowanie prezentacji poświęconej własnej szkole oraz poznaniu szkół partnerskich. Należało wspomnieć zarówno o kwestiach związanych ściśle z nauką, jak również o zajęciach dodatkowych, świętach i innych ważnych wydarzeniach z życia szkoły. Prezentacje większości szkół partnerskich dostępne są na stronie projektu „Young Reporters”. Placówkę  hiszpańskiego partnera nasi uczniowie mogli poznać również zapoznając się z materiałami umieszczonymi na naszej tablicy Comenius na pierwszym piętrze.